Jak można przerwać bieg zasiedzenia?


Bieg zasiedzenia przerywa wniesienie pozwu tylko przez właściciela o wydanie gruntu przeciwko posiadaczowi


Czytelnicy niniejszego bloga niejednokrotnie pytali mnie, jak właściciel może uchronić się przed nabyciem przez posiadacza ich gruntu w drodze zasiedzenia. Wyjaśniam więc, że ustawodawca rozwiązał ten problem w art. 175 kodeksu cywilnego przez tzw. odesłanie do odpowiedniego stosowania przepisów o przedawnieniu roszczeń. Zgodnie zaś z art. 123 k.c.:

Bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznania lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje oraz przez wszczęcie mediacji.

W związku z tym powstał problem, czy  powództwo o wydanie nieruchomości, które zgodnie z tym przepisem niewątpliwie skutecznie przerywa bieg zasiedzenia, musi zostać wytoczone przeciwko jej posiadaczowi wyłącznie przez właściciela, czy też może być wniesione także przez inną osobę (np. użytkownika wieczystego, dzierżawcę, czy najemcę).

Wątpliwości te rozstrzygnął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów, podejmując w dniu 17 kwietnia 2018 r., uchwałę III CZP 100/17, o następującej treści:

Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości”.

Tak więc skutecznie może przerwać bieg zasiedzenia nieruchomości tyko pozew właściciela o wydanie nieruchomości złożony  przeciwko jej posiadaczowi.

Polecam także wpis: 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blip
  • Blogger.com
  • Flaker
  • Gadu-Gadu Live
  • Google Buzz
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Twitter
  • Wykop
  • Drukuj
  • Poleć
  • LinkedIn
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Jak można przerwać bieg zasiedzenia?

  1. Ewa pisze:

    Czy przez właściciela należy rozumieć również współwłaściciela? Tzn. o eksmisję występuje tylko jeden ze współwłaścicieli, akurat ten który ma ponad 50 proc. udziałów, czy to wystarczy do przerwania biegu zasiedzenia?

  2. Bozena pisze:

    Czy ziemia i udział pieniezny w podziale gospodarstwa po dziadku otrzymane postanowieniem w 1960 roku przez moja mame +3 rodzenstwa,mama umiera w 1975 roku ,zostawia nas 5 -ro małych dzieci umierajac nawet nie była swiadomwa co i ile dostała,jedna z sióstr wszystko ogarnia,po smierci mamy nikt z rodzenstwa mamy nie utrzymuje z nami kontaktu ,dopiero teraz ja przezyłam 55 lat przypadkiem na pogrzebie ostatniego wujka/gdzie nikt nie zyczył sobie zeby któras z nas uczestniczyła w pogrzebie,ja na siłe dowiedziałam sie od domu pogrzebowego godziny,date,tu dowiedziałam sie ze w przeszłosci były jakies sady miedzy naszymi rodzicami,/pojechałam do archiwum odnalazłam postanowienie z 1960 roku tam dokładnie jest napisane co dla mojej mamy sie nalezy udziały + ziemia.Siostra mojej mamy zadbała w 1960 roku o wpis do ewidencjii ziemi zeby wszystko co dostała moja mama wpisac tylko na swoje imie i nazwisko ,w tej chwili ziemia w ewidencji ziemi bardzo łatwo jest przepisana na syna ciotki,nikt mojej mamy nie spłacił,nikt w zyciu z rodzenstwa mamy do nas sie nie odzywał przez 58 lat,czy jest jakas szansa dla nas w odzyskaniu spadku po mojej mamie?Ewa

    • Jan Górski pisze:

      Szanowna Pani,
      Od strony prawnej roszczenia z tytułu postanowienia sądowego z lat 60 – tych uległy, niestety, przedawnieniu. Nie umiem zaś powiedzieć,czy, kierując się zasadami moralnymi, rodzina zechce coś dobrowolnie Pani wypłacić.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czemu służy to pytanie?