Co to jest zachowek? Jaka jest jego zachowku? Komu zachówek przysługuje? Po ilu latach przedawnia się roszczenie o zachowek? Zapraszamy na nowy cykl artykułów poświęcony dziedziczeniu testamentowemu i roszczeniom z tym związanym.

Z tego artykułu dowiesz się:
Zachowek – uwagi wstępne
Zdarza się, że spadkodawca nie zapisał w testamencie nic – lub niewiele – członkom swojej rodziny. Jeśli dotyczy to małżonka, dzieci lub innych osób uprawnionych do dziedziczenia ustawowego, wówczas to – mimo pominięcia w testamencie – tym osobom, co do zasady, przysługuje prawo do części majątku po zmarłym . Ta część majątku zwana jest popularnie „zachowkiem” lub „zachówkiem”.
Tej uprawnionej części majątku trzeba żądać od spadkobiercy. Niestety, często zdarza się, że spadkobierca odmawia wypłaty zachowku, bądź też chce go zaniżyć. Wtedy pozostaje jedynie droga sądowa. Warto pamiętać, że czas na wystąpienie z pozwem jest ograniczony. Termin przedawnienia wynosi aktualnie 5 lat.
Co to jest zachowek?
Zachowek to uprawnienie do uzyskania określonej sumy pieniędzy – obliczonej wartości tej części majątku spadkobiercy, która nam przysługuje. Dlatego bardzo ważnym jest, aby właściwie wyliczyć wartość tego majątku. Nie możemy z kolei żądać przed Sądem wydania konkretnej rzeczy lub nieruchomości, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby porozumieć się ze spadkobiercą i w ramach ugodowego załatwienia sprawy otrzymać wskazany „składnik” majątku.
Zachowek a dziedziczenie ustawowe
Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach zachowku można domagać się nawet wtedy, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu i doszło do tzw. dziedziczenia ustawowego. Przede wszystkim chodzi tu o darowizny udzielone przez spadkodawcę za życia. Jeżeli spadkodawca sporządził w testament i dokonał w nim zapisów, czyli przeznaczył konkretnym osobom konkretne „składniki” majątku, także one mają wpływ na wysokość zachowku .
Kiedy już szczęśliwie otrzymamy należny nam zachowek, koniecznie należy zgłosić w odpowiednim terminie ten fakt urzędowi skarbowemu, inaczej bowiem fiskus może zażądać od nas zapłaty podatku.
Bywają sytuacje, gdy uważamy, że osoba uprawniona do zachowku wcale nie powinna go otrzymać. Wkrótce pojawi się na blogu wpisa wpis o tym, jak można pozbawić prawa do zachowku.
Podziel się:
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych. Szerzej przedstawiamy się Czytelnikom w sekcji "o nas".
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .
