21 czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę przecinającą wątpliwości dotyczące możliwości zasiedzenia lasu państwowego. Zachęcamy do lektury

Z tego artykułu dowiesz się:
Zasiedzenie lasu państwowego – dotychczasowe orzecznictwo sądowe
Jak pisaliśmy w naszym artykule Zasiedzenie lasu państwowego – czy można i jak go zasiedzieć? oraz w naszym artykule w dzienniku „Rzeczpospolita” pt. Czy las państwowy można zasiedzieć? , w orzecznictwie Sądu Najwyższego istniała rozbieżność, czy prawo przewiduje możliwość zasiedzenia lasu państwowego.
Według poglądu „restrykcyjnego”, zasiedzenie lasu państwowego jest niedopuszczalne z uwagi na brzmienie art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju (Dz. U. Nr 97, poz. 1051 ze zm.). Z kolei w innych, „liberalnych” orzeczeniach, zwłaszcza w postanowieniu z dnia 10 maja 2019 r., I CSK 207/18, Sąd Najwyższy dopuścił taką możliwość wskazując, że ww. przepis nie wyłącza nabycia przez zasiedzenie nieruchomości Skarbu Państwa stanowiącej las państwowy w rozumieniu art. 1 pkt 3 tej ustawy, na zasadach określonych w art. 172 i n. kodeksu cywilnego
Czy można zasiedzieć las Skarbu Państwa? Pytanie do składu 7 Sędziów
W sytuacji istnienia rozbieżności w orzecznictwie Sąd Najwyższy przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów SN zagadnienie prawne:
Czy art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1235) wyłącza możliwość nabycia przez zasiedzenie nieruchomości stanowiącej las państwowy w rozumieniu art. 1 pkt 3 tej ustawy?
Z uzasadnienia pytania prawnego wynikało, że formułujący je skład Sądu Najwyższego opowiadał się za udzieleniem na nie odpowiedzi twierdzącej. Zdaniem tego składu, za brakiem możliwości zasiedzenia przemawiają argumenty zarówno natury językowej, jak i historycznej oraz funkcjonalnej. Sędziowie wskazali m.in., że Szeroka wykładnia ww. pojęcia pozostaje w harmonii z tytułem ustawy: o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. Wyraźna wydaje się intencja ustawodawcy co do wyeliminowania zmian własnościowych, tzn. zachowania stanu, w którym własność ww. zasobów przysługuje Skarbowi Państwa. Zwrócili też uwagę, że zaaprobowanie stanowiska o dopuszczalności nabycia przez zasiedzenie własności nieruchomości będących lasami państwowymi miałoby w istocie szersze znaczenie, gdyż teoretycznie oznaczałoby dopuszczalność nabycia tą drogą także innych strategicznych zasobów naturalnych kraju.
Możliwość zasiedzenia lasu państwowego – Uchwała Sądu Najwyższego 2023
Wspomniane pytanie czekało ponad rok na odpowiedź ze strony poszerzonego Składu Siedmiów Sędziów SN. Warto było jednak tyle czekać, gdyż Skład ten nie podzielił wspomnianych wyżej wątpliwości i opowiedział się pozytywnie za możliwością zasiedzenia lasu państwowego:
Uchwała
Sądu Najwyższego
z dnia 21 czerwca 2023 r.
III CZP 94/22
Artykuł 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju nie wyłącza możliwości zasiedzenia nieruchomości stanowiącej las państwowy.
Naszym zdaniem stanowisko składu siedmiu Sędziów SN jest jak najbardziej trafne. Nie znamy jeszcze pisemnego uzasadnienia uchwały, ale warto podkreślić, że zakaz przekształceń własnościowych przewidziany w ustawie jest bardzo nieprecyzyjny i trudno go odnosić do zakazu zasiedzenia, które następuje z mocy prawa. Ponadto, wspomniana ustawa z 2001 r. ustanowiła wyjątki, które powinny być formułowane jasno, a ich interpretacja powinna być ścisła. Wreszcie, warto wskazać, że las państwowy nie stanowi z innych powodów tzw. rzeczy wyłączonej z obrotu (res extra commercium), w przeciwieństwie np. do dróg publicznych.
Od dziś zatem już wiadomo, że nie ma zatem przeszkód formalnych, aby zasiedzieć las państwowy, oczywiście przy spełnieniu przesłanek płynących z art. 172 i następne kodeksu cywilnego
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych. Szerzej przedstawiamy się Czytelnikom w sekcji "o nas".
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .
