W mojej praktyce często się zdarza, że Klienci nie są w stanie wskazać zainteresowanych osób, które powinny być uczestnikami postępowania o zasiedzenie. Wówczas to, jeśli nie można uzyskać takiej wiedzy w inny sposób (wgląd do ksiąg wieczystych, baza PESEL itd.), sąd powinien wezwać zainteresowanych przez ogłoszenie (zob. art. 609 § 2 kodeksu postępowaniu cywilnego). Sąd może dokonać też ogłoszenia także w innych przypadkach, jeżeli uzna to za wskazane (np. kiedy, mimo wskazania przez wnioskodawcę innych uczestników postępowania, pojawią się wątpliwości, czy w sprawie rzeczywiście występują wszyscy zainteresowani).
Stosownie do mającego tu odpowiednie zastosowanie art. 674 k.p.c., ogłoszenie powinno być umieszczone w piśmie poczytnym na obszarze Państwa i podane do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania uczestnika , w sposób w miejscu tym przyjęty. Regulamin sądowy precyzuje w § 148, że ogłoszenie sądowe wywiesza się w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej.
Na marginesie pragnę podzielić się refleksją na temat zasadności obecnych regulacji. Z mojego doświadczenia wynika, że ta kosztowna i długa procedura jest najczęściej fikcją, gdyż mało kto czyta takie ogłoszenia w prasie, a tym bardziej w gminie. Jest przy tym anachroniczna, gdyż o wiele szybszym i skuteczniejszym przekazem informacji i ogłoszeń jest Internet. W moim przekonaniu, czas więc na zmianę przepisów przez zastąpienie dotychczasowej praktyki ogłoszeń ogłoszeniami internetowymi, a najlepiej przez połączenie ogłoszeń „tradycyjnych” i internetowych (zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy korzystają z Internetu). Podobno nasz ustawodawca już o tym myśli. Ciekawe, jak długo jeszcze?
Witam.Sąd w sprawie o zasiedzenie wydał postanowienie że trzeba dac ogłoszenie w prasie aby zgłosili się spadkobiercy nieruchomosci,Jak to ogłoszenie długo czeka od postanowienia sądu do ukazania się w prasie,Prosze o podpowiedż.
Szanowny Panie,
Przepisy prawa nie ustalają tu sztywnych terminów. Może ustalić go sąd. Jeżeli takiego ustalenia nie ma, sąd wyznacza termin rozprawy po nadejściu informacji o ukazaniu się ogłoszenia w prasie.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam;
Chcę wystapić o zasiedzenie domu jednorodzinnego, którego jestem współwłaścicielem w 1/16. Drugi współwłaściciel zmarł w 1989 roku. Nieprzerwanie od roku 1984 zamieszkuję w tym domu. Utrzymuję w należytym stanie, remontuję, płacę podatek. Nie jestem w stanie wskazać spadkobierców, z tego co mi wiadomo to ich nie ma.
Jak należy postąpić czy można złożyć wniosek do Sądu o zasiedzenie, czy wcześniej należy przeprowadzić postępowanie spadkowe, gdyż takie rozwiązanie proponują inni prawnicy.
Szanowny Panie,
Podzielam opinię Pańskich doradców.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Panie Mecenasie,
czy możliwe jest żądanie zwrotu uiszczonej zaliczki w sytuacji gdy została ona zapłacona, a postępowanie zostało zakończone przed wystosowaniem przez Sąd odpowiednich pism o zawarcie ogłoszeń w gazecie? Czy też niestety taka zaliczka przepadnie? Jeśli można domagać się zwrotu, to na jakiej podstawie?
Z wyrazami szacunku
Joanna
Szanowna Pani,
Niewykorzystaną zaliczkę sąd zwraca na wniosek osoby, która ją uiściła.
Pozdrawiam
adw.Jan Górski
Dzień dobry.
W naszej rodzinie mamy następujący problem.
Babcia, która zmarła w 1998 roku zamieszkiwała nieruchomość w sąsiednim województwie przez 40 lat. Jedną działkę miała na własność, jedną działkę, na której posadowiony był dom, nabyła zawierając umowę słowną w latach 50-tych. Babcia mieszkała tam do śmierci. Miała 5 dzieci, dwójka nie dożyła otwarcia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku po babci nastąpiło 2 sierpnia 2018 r.
Jedna z córek babci zamieszkała i użytkuje obie działki od śmierci babci. Niedawno, całkiem przez przypadek dowiedzieliśmy się, że owa córka złożyła wniosek o nabycie działki z domem przez zasiedzenie.
Taka sytuacja nie jest zgodna z wolą babci a ponadto, uważamy, że działkę z domem po babci powinni dziedziczyć wszyscy jej spadkobiercy.
Co możemy zrobić w tej sytuacji? Wiemy, że było ogłoszenie w jednej z gazet, ale nie wiemy kiedy ono było ani w jakiej gazecie. Czy możemy w jakiś sposób dołączyć się do postępowania, żeby móc wywalczyć przed sądem zasiedzenie na rzecz zmarłej babci?
Szanowna Pani,
Uczestnikami postępowania w sprawie o zasiedzenie powinno być troje żyjących dzieci babci oraz wszystkie dzieci pozostałe po zmarłych jej dwojgu dzieciach. Jeżeli któreś z tych osób zainteresowanych zostało pominięte,może napisać do właściwego sądu rejonowego pismo informujące o tym pominięciu i zgłaszając udział w sprawie. Jeżeli nie znacie Państwo sygnatury akt, należy o tym w piśmie zaznaczyć, podając przynajmniej nazwisko wnioskodawczyni oraz przedmiot sprawy – o zasiedzenie.
Pozdrawiam
adw.Jan Górski
Witam. Czy Sąd uzna ogłoszenie w prasie zkategoryzowane jako „ogłoszenie drobne”? Pozdrawiam.
Sądzę, że nie.
adw. Jan Górski
Czy jak w systemie Pesel Sad brak jest informacji o miejscu pobytu stałego osób to czy ostatnią szansą na znalezienei tych osob jest podanie ogłoszenia w prasie i ile to kosztuje ? Ile trwa ? Czy jest mozliwośc zwolnienia z kosztów przez sąd ?
Szanowny Panie,
Wysokość opłaty za ogłoszenie w prasie ustalana jest przez konkretną gazetę. Orientacyjnie mogę podać tylko, że wynosi około tysiąca zł. i więcej. Treść ogłoszenia i czas reakcji na nie ustala sąd. Można ubiegać się o zwolnienie przez sąd od ponoszenia tych kosztów. Proponuję Panu jednak rozważenie możliwości zgłoszenia wniosku o ustanowienie kuratora dla nieznanej miejsca pobytu osoby, co byłoby chyba rozwiązaniem prostszym i mniej kosztownym.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam Pana czy zmieniły się opłaty dotyczące ogłoszeń w prasie w celu poszukiwania ewentualnych spadkobierców bo w styczniu br.zapłaciłam 800 zł mojemu adwokatowi i dzisiaj dostałam piżmo że mam dopłacić prawie tyle samo bo pomoc koszty wzrosły Bardzo Dziękuję za odpowiedź
Szanowna Pani,
Jeśli ma Pani wątpliwości co do wysokości tej opłaty, może Pani sama to sprawdzić w aktach sprawy, do których, jako strona, ma Pani prawo dostępu i zapoznania się z nimi.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Czy Skarb Państwa może zasiedzieć prywatną działkę, na którą właściciel posiada Akt Notarialny ?
Niestety, tak.
Pozdrawiam Pana
adw. Jan Górski
Ale, czy może zasiedzieć w roku 2005 w dacie 1985 rok ? Przecież dla Skarbu Państwa lata 1945-1990 są zawieszone z racji tzw. siły wyższej. Czy się mylę ?
Szanowny Panie,
Niestety, orzecznictwo poszło w tym kierunku, że uznano, iż bieg zasiedzenia przez Skarb Państwa uległ zawieszeniu tylko w wyjątkowych wypadkach, np. kiedy właściciel nieruchomości był represjonowany za działalność patriotyczno – niepodległościową. Wtedy dopiero można przyjąć, że istniał stan siły wyższej, który – realnie oceniając – nie dawał mu żadnych szans na odzyskanie posiadania zabranego przez Państwo.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Szanowny Panie Janie,
czy osoba, która jest współwłaścicielem gruntów rolnych i wie jaka część (ilość ha) jej przysługuje może zawnioskować o zasiedzenie, jeżeli sprawa podziału toczy się w sądzie?
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
Przedstawione przez Panią pytanie zostało sformułowane w sposób bardzo ogólnikowy, w oderwaniu od konkretnego stanu faktycznego, co sprawia, że, niestety, nie mogę udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski.
Kto jest stroną a kto uczestnikiem postępowania o zasiedzenie nieruchomości.?
Szanowna Pani,
W postępowaniu nieprocesowym, w jakim toczy się sprawa o zasiedzenie, stroną jest każdy uczestnik postępowania. Nie nazywa się tylko jego stroną lecz uczestnikiem.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski