Kto może być pełnomocnikiem w sprawie o zasiedzenie? Jaka jest opłata od pełnomocnictwa [2020] ? Na jaki rachunek należy uiścić opłatę od pełnomocnictwa w sprawach sądowych w tym o zasiedzenie [zmiana numeru konta w Warszawie]
Sprawa sądowa o zasiedzenie w wielu przypadkach może być trudna i stresująca. Dlatego w sprawach sądowych o zasiedzenie warto rozważyć ustanowienie pełnomocnika, który będzie reprezentował nas przed sądem, stosując optymalną strategię procesową dla danej sprawy, broniąc naszych interesów zgodnie ze znajomością przepisów prawa i orzecznictwa, a także z doświadczeniem na sali sądowej.
Pełnomocnik w sprawie o zasiedzenie
W sprawach o zasiedzenie mają zastosowanie ogólne przepisy kodeksu cywilnego w zakresie pełnomocnictwa. Zgodnie z art. 87. § 1 kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnikiem może być:
- adwokat,
- radca prawny,
- osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia
- współuczestnik sporu,
- małżonek strony
- rodzeństwo strony
- zstępni strony (dzieci, wnuki itd.)
- wstępni strony (rodzice, dziadkowie itd.) oraz
- osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Opłata od pełnomocnictwa – numer rachunku – zwolnienia z opłaty
Udzielenie pełnomocnictwa co do zasady wiąże się z dokonaniem opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
UWAGA! w związku z tym, że jest to opłata skarbowa, a nie sądowa, kwotę tę uiszczamy na rachunek gminy, w której siedzibę ma sąd właściwy dla sprawy o zasiedzenie. Niestety, na stronie sądu rzadko są podane numeru rachunków urzędu miasta/gminy, dlatego trzeba sprawdzić „u źródła” – najłatwiej na stronie internetowej urzędu.
W Warszawie do niedawna numer rachunku był odrębny dla każdej z dzielnic – tak więc należało dodatkowo sprawdzić, w jakiej dzielnicy położony jest dany sąd, co bynajmniej nie jest oczywiste ani intuicyjne (np. Sądy dla Warszawy-Woli i Warszawy-Żoliborza są położone w dzielnicy… Bemowo). Na szczęście od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono jeden rachunek dla opłaty skarbowej na całą Warszawę:
Centrum Obsługi Podatnika
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070
Kiedy nie trzeba uiszczać opłaty od pełnomocnictwa?
Zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, opłata ta nie jest wymagana m.in.:
-
jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu
-
w sprawach cywilnych, w których mocodawcy przysługuje zwolnienie od kosztów sądowych
Ponadto, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o opłacie skarbowej, obowiązek zapłaty powstaje z chwilą złożenia dokumentu pełnomocnictwa w organie administracji publicznej lub sądzie. A zatem opłata nie należy się, gdy pełnomocnictwo zostanie udzielone ustnie na rozprawie.
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .
