Pamiętaj, TYLKO posiadacz samoistny ma prawo do zasiedzenia rzeczy!
Posiadacz samodzielny – definicja:
Posiadacz samoistny to używana w prawie nazwa na określenie posiadacza samodzielnego rzeczy. Samodzielnego, czyli niezależnego właściciela rzeczy. Posiadacz samoistny to więc ten, który ZACHOWUJE SIĘ JAK WŁAŚCICIEL RZECZY.
Cechy posiadacza samoistnego:
- korzysta z rzeczy jakby był jej właścicielem,
- ale też wykonuje obowiązki właściciela.
Posiadacz samoistny przykład:
-
- Posiadacz samoistny traktuje nieruchomość JAK SWOJĄ WŁASNĄ I DBA O NIĄ,
- Posiadacz samoistny traktuje nieruchomość JAK SWOJĄ WŁASNĄ I DBA O NIĄ,
-
- Samoistny posiadacz nieruchomości to więc ten, który – na przykład – uprawia ziemię i korzysta z plonów, ale także przeprowadza remonty, buduje, rozbudowuje lub burzy budynki, wynajmuje albo wydzierżawia nieruchomość,
-
- Posiadacz samoistny to także ten, który BRONI SWOJEJ ZIEMI I BUDYNKÓW przed zagrożeniami,
-
- Posiadacz samoistny to również ten, który – na przykład – ubezpieczy budynek, wykona sam lub zleci ogrodzenie nieruchomości (działki, gruntu) albo wypędzi nieproszonych gości z działki,
-
- Samoistny posiadacz WYKONUJE także OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI, takie jak choćby płacenie podatków od nieruchomości.
Powyższe zachowania to najbardziej typowe zewnętrzne oznaki posiadania samoistnego. Nie muszą one jednak wszystkie występować, aby dana osoba mogła zostać uznana przez Sąd za posiadacza samoistnego.
Kiedy NIE JESTEŚ posiadaczem samoistnym?
-
- Jeśli płacisz czynsz za najem lub dzierżawę rzeczy właścicielowi, to NIE JESTEŚ posiadaczem samoistnym (samodzielnym), ale jesteś posiadaczem zależnym, bo zależysz od właściciela.
-
- Nawet jeśli nie płacisz czynszu właścicielowi, bo właściciel udostępnił Ci rzecz do korzystania za darmo, ale właściciel ciągle interesuje się rzeczą, korzysta z niej albo podejmuje decyzje, które Ty jako posiadacz respektujesz, to również NIE JESTEŚ posiadaczem samoistnym, ale jesteś posiadaczem zależnym, bo zależysz od właściciela.
- NIE JESTEŚ posiadaczem samoistnym także wtedy, gdy właściciel udostępnił Ci rzecz na podstawie umowy użyczenia albo gdy zarządzasz nią na zlecenie właściciela.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia – w przypadku zasiedzenia, Sąd Najwyższy w swoich orzeczeniach dopuszcza taką możliwość, iż z upływem czasu w określonych wypadkach posiadacz zależny zamieni się w posiadacza samoistnego (samodzielnego).
Koniecznie zapoznaj się także z artykułem Posiadacz samoistny w dobrej wierze a posiadacz samoistny w złej wierze. Warto znać różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami, gdyż mają one DUŻE praktyczne znaczenie przy zasiedzeniu.
Dzien dobry
Mam pytanie jestem właścicielka nieruchomości i dzialki miasto wysypało asfalt na około 200 m dzialki pod drogę złożyliśmy do sądu sprawę o sciagniecie asfaltu gdyż to jest kradzież ziemi na początku przyznano nam racje poczym sędzi na w kolejnej sprawie włączyła art o samoistnym posiadaniu i powiedziała że mają prawo czy jest to możliwe
Szanowna Pani,
Niestety, nie mogę odnieść się do Pani wątpliwości prawnych w tej sprawie. Nie będąc w niej pełnomocnikiem, nie mogę oceniać prawidłowości podejmowanych przez sąd czynności.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam.
Panie Mecenasie.Moja matka od 1990 roku użytkuje teren który jest ogródkiem przydomowym.Przed objęciem użytkowania teren był użytkowany przez zmarłą sąsiadkę która przekazała jej ten teren do użytkowania.Sąsiadka użytkowała ten teren od 1960 roku.
Z czasem okazało się że teren jest własnością Skarbu Państwa,a w dodatku został ujawniony użytkownik wieczysty który ma podpisany akt notarialny ale nie z Prezydentem Miasta który jest przedstawicielem Skarbu Państwa.(użytkownik na „papierze” nigdy w rzeczywistości nie użytkował tego terenu). Czy moja matka jest posiadaczem samoistnym,czy może wystąpić do Sądu z wnioskiem o zasiedzenie?
Szanowny Panie,
Bardzo wątpliwa jest tu możliwość zasiedzenia. Przekazanie przez sąsiadkę matce ogródka „w użytkowanie”, oznacza przejęcie jego w posiadanie niesamoistne, a taka postać posiadania nie prowadzi do zasiedzenia. Jest wprawdzie możliwość przemiany posiadania niesamoistnego w samoistne, które prowadzi do zasiedzenia, ale przemiana taka musi być zademonstrowana na zewnątrz; być czytelna dla osób postronnych, że posiadacz zachowuje się jak właściciel. Z Pańskich informacji nie wynika jednak, żeby taka metamorfoza w posiadaniu przez matkę zaistniała.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Proszę o informację co zrobić w sytuacji, gdy po zmarłej matce (właścicielu działki rolnej) zgłosiła się jako posiadacz do płacenia podatku sąsiadka, która dba o tą działkę. Teraz ja (córka zmarłej) chciałabym zgłosić się jako posiadacz do opłacania podatku. Co zrobić, aby nakazy płatnicze były wysyłane na mnie.
Szanowna Pani,
Najprościej byłoby przeprowadzić sądownie lub przed notariuszem stwierdzenie nabycia spadku po matce.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
A czy małżeństwo może być posiadaczem samoistnym ? Czy takim posiadaczem może być tylko jedna osoba ?
Małżonkowie także. Ich posiadanie jest z reguły wspólne.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
A jeżeli matka zamieszkuje z dziećmi w domu po teściowej (właściciel) . Matka ( synowa nieżyjącej włascicielki ) więc nie jest spadkobiercą a jej dzieci ( wnuki nieżyjącej właścicielki) już tak. Czy w takiej sytuacji matka może wnosić o zasiedzenie za okres, w którym dorosłe dzieci mieszkały z nią? Czy przykładowo dorosły syn mieszkający z tą matką w okresie, który matka ( wnioskodawczyni ) oznaczyła do zasiedzenia i zajmujący się większością prac domowych, dający pieniądze na utrzymanie domu i wszelkie opłaty – czy taki syn może skutecznie podnieść zarzut, że matka w spornym okresie nie była samoistnym posiadaczem, bo nie miała w wyłącznym władaniu nieruchomości, nie korzystała z niej samodzielnie itd?
Mógłby mieć w tym interes np. czując, że matka chce przepisać uzyskaną przez zasiedzenie nieruchomość komu innemu. Zachowek wyniósłby bowiem mniej niż to co dostałby w dziale spadku z ustawy.
Szanowny Panie,
Wszystko zależy od konkretnych okoliczności. Jako regułę przyjąć się jednak powinno, że dorosły syn, który współuczestniczył w utrzymaniu domu i mieszkał w nim razem z matką, był wraz z nią współposiadaczem nieruchomości.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
[…] 10 ustawy zmieniającej wówczas kodeks cywilny ustanowiono swoistą premię dla długoletnich posiadaczy samoistnych nieruchomości państwowych, przewidując, że „termin zasiedzenia ulega skróceniu […]
[…] Sąd rejonowy może i powinien ustalać datę zasiedzenia, którą wyznacza upływ okresu samoistnego posiadania przewidziany w ustawie. Oznacza to, że sąd rejonowy może orzec nabycie zasiedzenia […]
Witam,
moje pytanie brzmi następująco.
2 lata temu kupiłem mieszkanie w budynku czterorodzinnym, dla którego jest prowadzona jedna księga wieczysta. Sąsiadka mająca prawo do 1/4 budynku (jedno mieszkanie) zmarła około 2 miesięcy po tym jak się wprowadziłem, przez kilka miesięcy (3 lub 4) mieszkanie stało puste. Następnie do mieszkania wprowadziły się osoby, rodzina po zmarłej. Na podatku od nieruchomości widnieją 3 nazwiska udziałowców jako właściciele po 1/4 budynku, a w miejscu po zmarłej sąsiadce jest nazwisko nowego lokatora przy którym widnieje wpis posiadacz samoistny. Ta osoba opłaca podatek. Jestem zainteresowany kupnem tego lokalu, jednak posiadacz samoistny nie może sprzedać nieruchomości.
pytanie:
-w jaki sposób posiadacz samoistny może przekazać prawo do władania nieruchomością? czy może odbyć się to za odpłatnością? w jaki sposób uregulować to prawnie, przez notariusza? Kiedy wówczas stał bym się właścicielem nieruchomości?
-czy i jak mogę stać się posiadaczem samoistnym przedmiotowego lokalu, jeśli jest przez przez kogoś zajmowany?
Z góry dziękuję za pomoc
Szanowny Panie,
Posiadanie samoistne lokalu może zostać przeniesione na inną osobę. Najlepiej dokonać tego w formie pisemnej. Osobiście sugerowałbym Panu jednak nawiązanie kontaktu ze spadkobiercami zmarłego właściciela lokalu i odkupienie go od nich. Nabycie w drodze zasiedzenia wymaga bowiem upływu 30 lat samoistnego posiadania; nie polecam więc tak długiego okresu niepewności prawnej.
Pozdrawiam
ad. Jan Górski
Witam, jestem posiadaczem działki, na której stoi mój dom, a na skraju działki biegnie rów melioracyjny, który jest moją własnością (przynależy do wspomnianej działki). Od kilkudziesięciu lat Zarząd Dróg z rowu przydrożnego odprowadza ciek wodny do mojego rowu melioracyjnego. Dodam, że ja dbam o rów, przykryłem Go betonami (2/3 rowu), nadbudowałem zawalony brzeg. Obecnie powiat chce go przejąć w drodze zasiedzenia (puszczanie bez zezwolenia cieku z rowu przydrożnego do mojego rowu melioracyjnego). Ja oczywiście regularnie płace podatki za całą działkę. Czy zasiedzenie przez powiat w takim wypadku jest możliwe?
Szanowny Panie,
Jeżeli Pan ten rów konserwuje, to pretensje powiatu o jego zasiedzenie wydają się nieusprawiedliwione.
Pozdrawiam
adw.Jan Górski
Witam, mam niezabudowana działkę budowlana na której sąsiedzi postawili ploty. Sąsiedzi nabyli swoje domy w przeciągu 15 lat i rozmawiając z nimi przyznali ze wiedza o tym ale nie będzie żadnego problemu zeby je z powrotem przesuneli. Teraz jednak jest problem i zasłaniają sie zasiedzeniem 30 letnim i tym ze poprzedni właściciele juz tam mieli ploty. Czy rozmowa z nimi i prośby ustne o przesuniecie płotów i ich ustna deklaracja ze przesuna ma jakieś znaczenie w tym przypadku ( przerwanie biegu zasiedzenia ) ? Dziekuje
Szanowna Pani,
Obawiam się, że słowne deklaracje sąsiadów, których mogą się przecież wyprzeć, nie zdołają zakwestionować samoistności ich posiadania, a są tylko potwierdzeniem posiadania w złej wierze. Proszę zatem rozważyć wystąpienie o rozgraniczenie i w tym postępowaniu kwestionować zgłoszone ewentualnie pretensje o zasiedzenie, zwłaszcza doliczenie posiadania przez sąsiadów do okresu posiadania przez osoby poprzednio władające nieruchomością.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski