24 maja tego roku Sąd Najwyższy w powiększonym 7-osobowym składzie wydał uchwałę (sygnatura akt: III CZP 104/12), zgodnie z którą:
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste stanowi ekspektatywę tego prawa; niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jej ujawnienia.
Co to oznacza w praktyce?
Jeśli masz mieszkanie w spółdzielni (tak zwane spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) i dotychczas nie założyłeś na nie księgi wieczystej, to sprawdź czy spółdzielnia ma tytuł prawny do działki, która znajduje się pod Twoim blokiem.
Jeśli spółdzielnia jest właścicielem tej działki lub jej użytkownikiem wieczystym, możesz spać spokojnie. Jeśli jednak, jak to często bywało w PRL-u, spółdzielnia postawiła bloki na gruncie nie mając do tego żadnego prawa, to masz duży problem.
Po tej uchwale w praktyce już żaden sąd wieczystoksięgowy nie zgodzi się na założenie księgi wieczystej dla Twojego mieszkania, w sytuacji gdy spółdzielnia nie będzie miała uregulowanego tytułu prawnego do działki pod Twoim blokiem.
W konsekwencji, wielu potencjalnych kupujących automatycznie przestanie się interesować Twoim mieszkaniem, bo bez księgi wieczystej banki nie będą chciały udzielić kredytu hipotecznego na to mieszkanie.
W Polsce mieszkania są przecież drogie i kupujący mieszkania, którzy nie potrzebują kredytu, należą do mniejszości. Zgodnie zaś z podstawowym prawem ekonomii, im mniej chętnych do kupna, tym mniejsza cena. Jak sam widzisz, od wczoraj wartość Twojego mieszkania w spółdzielni mogła drastycznie się obniżyć.
Dlaczego piszę na ten temat w swoim blogu?
Bo w tej chwili optymalnym rozwiązaniem dla spółdzielni uregulowania statusu prawnego nieruchomości na której stoją spółdzielcze bloki jest postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia.
Co prawda postępowanie sądowe trwa kilka lat, ale kosztuje w stosunku do wartości nieruchomości bardzo mało (co do zasady 2000 zł).
Warto więc byś sprawdził jaki tytuł prawny ma spółdzielnia do działki pod Twoim blokiem. Jeśli nie ma żadnego, już teraz powinieneś wraz z innymi członkami spółdzielni zacząć naciskać na swoją spółdzielnię, żeby złożyła w Sądzie wniosek o zasiedzenie działki pod Twoim blokiem.
Pamiętaj, nawet jeśli nie planujesz sprzedaży swojego mieszkania w najbliższym czasie, to może się to zmienić za kilka lat.
Wtedy zaś już nie będziesz miał czasu na uregulowanie sytuacji prawnej działki pod Twoim blokiem i sprzedasz swoje mieszkania za dużo niższą cenę.
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych. Szerzej przedstawiamy się Czytelnikom w sekcji "o nas".
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .

Dobrze napisane napisane dziki >Spdzielcze prawo do lokalu a zasiedzenie gruntu przez spdzielni | ZASIEDZENIE – poradnik prawny napisany przez adwokata <;) !
Szanowni Państwo,
zachęcam do pozostawiania swoich pytań, wątpliwości i uwag w formie komentarzy. Obiecuję, że w miarę możliwości czasowych będę na nie odpowiadał.
Z poważaniem, adw. Jan Górski