Szukasz sprawdzonych informacji jak sporządzić skuteczny wniosek o zasiedzenie nieruchomości? Zachęcamy do lektury oraz pobrania wzoru wniosku o zasiedzenie (petitum)
Z tego artykułu dowiesz się:
Jaki jest sąd właściwy w sprawie o zasiedzenie?
Warto zacząć od tego, że w sytuacji, gdy warunki zasiedzenia zostały spełnione (zob. artykuły o tym, co to jest posiadanie samoistne oraz jaki jest okres zasiedzenia), do sądu składamy wniosek o zasiedzenie, a nie pozew o zasiedzenie, gdyż sprawy o zasiedzenie toczą się w tak zwanym postępowaniu nieprocesowym.
Skoro już wiadomo co składać, to powstaje pytanie do jakiego Sądu (czyli – w języku prawniczym – jaki sąd jest właściwy do rozpoznania sprawy)?
Otóż sprawami o zasiedzenie zajmuje się sąd rejonowy, w którego okręgu znajduje się nieruchomość. Najczęściej będzie to po prostu najbliższy sąd.
Przed założeniem sprawy o zasiedzenie, warto jednak to sprawdzić, gdyż nieprawidłowe złożenie wniosku spowoduje wydłużenie rozpoznania sprawy o kilka miesięcy. Przykładowo, dla gminy Tuszyn w województwie łódzkim właściwym sądem będzie Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim, mimo że miejscowość znajduje się w powiecie łódzkim wschodnim z siedzibą w Łodzi. Najlepiej po prostu wejść na stronę danego sądu rejonowego, znaleźć telefon do wydziału cywilnego i upewnić się, czy zajmują się sprawami z danej miejscowości
Wniosek o zasiedzenie gruntu w Warszawie – który sąd właściwy?
Warto wiedzieć, że w dużych miastach może być kilka sądów rejonowych, które rozpoznają sprawy z różnych dzielnic. Także wtedy niewłaściwy wybór sądu spowoduje wydłużenie rozpoznania sprawy o kilka miesięcy.
Przykładowo na terenie samej tylko lewobrzeżnej Warszawie działa 5 sądów rejonowych:
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie– dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów
- Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie– dla dzielnic: Ochota, Ursus i Włochy,
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie– dla dzielnicy Śródmieście,
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie– dla dzielnic Bemowo i Wola,
- Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie– dla dzielnic Bielany i Żoliborz oraz gmin Izabelin i Łomianki.
Wniosek o zasiedzenie – jak napisać?
Wniosek o zasiedzenie musi zawierać szereg elementów
- oznaczenie sądu do którego jest on skierowany,
- oznaczenie rodzaju pisma (chodzi o to, żeby w tytule napisać „Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia”).
- wskazanie wnioskodawcy (osoby, która składa wniosek), jego/jej/ich adresu i numeru PESEL
- dane uczestników postępowania oraz ich dokładne adresy zamieszkania,
- wartość przedmiotu sporu (szacunkowa wartość gruntu do zasiedzenia- w złotówkach) zaokrąglona w górę do pełnego złotego,
- dokładny opis nieruchomości, która ma podlegać zasiedzeniu (w tym numer ewidencyjny, numer księgi wieczystej) wraz z dokumentami, które rzecz opisują (na przykład odpis aktualny z księgi wieczystej),
- imię i nazwisko osoby, która zasiedziała rzecz oraz datę, w której skończył się okres zasiedzenia (nie zawsze zasiedzenie następuje na wnioskodawcę)
- kopie wniosku wraz z kopiami załączników dla wszystkich uczestników, tak żeby Sąd mógł je im doręczyć (są to tak zwane odpisy wniosku),
- uzasadnienie wniosku, w którym trzeba opisać w jaki sposób doszło do zasiedzenia i wskazać dowody, które to zasiedzenie potwierdzają.
Wniosek o zasiedzenie powinien być opłacony. Przelew opłaty sądowej należy dokonać na rachunek bieżący dochodów sądu, do którego składa się wniosek albo w kasie Sądu. Trzeba więc również pamiętać o dołączeniu do wniosku o zasiedzenie potwierdzenia uiszczenia opłaty sądowej.
Osoby w trudnej sytuacji finansowej mogą złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Wniosek o zwolnienie od kosztów składa się razem z wnioskiem o zasiedzenie. Zob. też artykuł „Ile kosztuje sprawa o zasiedzenie?”
Na końcu wniosku należy również wymienić załączniki, które będą dołączone do pisma. Oczywiście, nie można zapominać o podpisaniu wniosku!
Trzeba pamiętać, że to na wnioskodawcy ciąży obowiązek udowodnienia zasiedzenia. Nie ma co przy tym liczyć, że Sąd sam będzie poszukiwał dowodów na potwierdzenie zasiedzenia. Sąd nie ma takiego obowiązku!
Jest to bardzo ważne, bo dużo osób uważa, że Sąd sam zrobi za nich wszystko – tymczasem takie myślenie to najprostsza droga do przegrania sprawy.
Wzór o zasiedzenie nieruchomości – pdf do pobrania
Warto pamiętać, że każda sprawa o zasiedzenie jest inna – w końcu obejmuje ona historię minimum 20, a z reguły 30 lat posiadania konkretnego gruntu/lokalu przez konkretne, niepowtarzalne osoby. Co więcej, sama instytucja zasiedzenia jest dość nieintuicyjna – stanowi wyjątek od zasady ochrony prawa własności, w związku z tym przepisy z tym związane należy interpretować ściśle (por. wyrok Trybunału Konstytucyjnego w wyroku z dnia 28 października 2003 r., P 3/03).
Warto też pamiętać, że dobrze przygotowany wniosek o stwierdzenie zasiedzenia ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia sprawy. Źle przygotowany wniosek może spowodować, że:
- przegrasz sprawę, bo nie wskażesz właściwych dowodów lub zgłosisz je za późno,
- przegrasz sprawę, bo źle określisz to co chcesz zasiedzieć,
- przegrasz sprawę, bo wybierzesz złą strategię procesową.
Przegranie sprawy oznacza zaś poważne ryzyko bezpowrotnej utraty nieruchomości, którą zapewne zabierze osoba, figurująca w papierach jako formalny właściciel. Ponadto, trzeba się liczyć również z tym, iż Sąd może obciążyć przegranego kosztami, które poniosły inne osoby uczestniczące w sprawie, w tym kosztami adwokackimi.
Oczywiście, w razie przegranej, przepadną również niemałe pieniądze wyłożone przed i w trakcie trwania sprawy o zasiedzenie.
Jeśli zaś w Sądzie zostanie złożony źle przygotowany wniosek zawierający braki formalne, które nie zostaną uzupełnione w terminie 7 dni, Sąd zwróci wniosek i w ogóle nie będzie go rozpatrywał. W najlepszym zaś wypadku, źle przygotowany wniosek spowoduje znaczne wydłużenie rozpoznania sprawy.
Dlatego warto więc przy przygotowaniu wniosku skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w sprawach o zasiedzenie.
Niemniej, na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia w prowadzeniu spraw o zasiedzenie, przygotowaliśmy przykład takiego wniosku. Pełna treść znajduje się w naszej książce pt. „Zasiedzenie nieruchomości w praktyce” i jest inspirowany naszą narodową epopeją – „Panem Tadeuszem” 😊 Natomiast tutaj umieszczamy fragment wzoru wniosku o zasiedzenie w formacie pdf do ściągnięcia, żeby Czytelnicy bloga też mogli bezpłatnie zapoznać się przynajmniej z częścią naszej pracy – inspirowany także wspaniałą literaturą, tym razem „Lalką” Bolesława Prusa.
POBIERZ WZÓR WNIOSKU O ZASIEDZENIE ->
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych. Szerzej przedstawiamy się Czytelnikom w sekcji "o nas".
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .

Witam,
Czy według obowiązującego prawa mogę złożyć wniosek o zasiedzenie działki leśnej. Jestem spadkobiercą (obecnie jedynym) działki, którą w użytkowaniu posiadał mój tata. Nadal w rejestrze gruntów tata jest wpisany jako użytkownik. Działka nie ma założonej księgi wieczystej. Od 20 lat też nikt nie opłacał podatków. Działka została przenumerowana i podlega obecnie innej gminie. Gmina nie znała adresu użytkownika. Działka to ok 0,5 ha.
Szanowny Panie,
Jeżeli działka leśna jest własnością prywatną, możliwość jej zasiedzenia nie podlega specjalnym ograniczeniom. Jeśli należy do Skarbu Państwa, to w orzecznictwie Sądu Najwyższego wystąpiły rozbieżności co do tego, czy zasiedzenie takiej działki jest dopuszczalne. Rozbieżności te ma wyjaśnić uchwała w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Bardzo serdecznie proszę o doprecyzowanie czy pojęcie należy do „Skarbu Państwa” jest tożsame z tym że w ewidencji figuruje wpis, iż właścicielem działki jest np. Gmina Lublin, czy też własność danej gminy nie jest nie jest „Skarbem Państwa”
Panie Robercie, jednostki samorządu terytorialnego, a więc gmina, powiat, czy województwo są odrębnymi od Skarbu Państwa podmiotami prawa.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam
Po śmierci taty w 1990 roku moja mama zajmowała się gospodarstwem rolnym,mieli współwłasność.Jestem dzieckiem z drugiego małżeństwa taty po śmierci pierwszej żony. Sprawy spadkowej nie było ponieważ nikt rodzeństwa nie był zainteresowany spadkiem ze względu na małą wartość.Po 24 latach kiedy umarła moja mama na wniosek przyrodniego rodzeństwa zostaje zostaje przeprowadzona sprawa spadkowa po obojgu rodzicach.Według ustawy moja mama otrzymuje 3/4 spadku a tylko jeden z braci 1/4 który od kilku lat nie żył,pozostawiając po sobie wielu spadkobierców.Tylko on mógł otrzymać część spadku bo obowiązywało prawo o specjalnych warunkach dziedziczenia . Minęło 32 lata od śmierci taty.Czy ja jako jedyna spadkobierczyni matki, mam prawo do stwierdzenia zasiedzenia?Tak jak wcześniej matka teraz ja ponoszę koszty i zajmuję się całością tego gospodarstwa.Czy stwierdzenie nabycia części spadku przez nieżyjącego brata po tylu latach może być przeszkodą?Nikt nie wnosił sprawy o dział spadku do dnia dzisiejszego.Chciałabym uregulować sytuację prawną i bardzo proszę o komentarz:)
Szanowna Pani,
Wniesienie sprawy o stwierdzenie nabycia spadku nie wpływa na bieg ewentualnego terminu zasiedzenia. Przerwanie tego terminu mogłoby spowodować dopiero wniesienie sprawy o dział spadku. Mimo to odpowiedź na podstawowe Pani pytanie, czy miałaby Pani szansę uzyskania zasiedzenia gospodarstwa nie jest prosta. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się bowiem zaostrzone kryteria zasiedzenia udziału w przedmiocie współwłasności przez innego współwłaściciela. O tym, czy Pani spełnia te kryteria, mógłbym się wypowiedzieć dopiero po zapoznaniu się z dokumentacją i odebraniu od Pani dalszych wyjaśnień, a to jest możliwe tylko w ramach regularnej porady prawnej.
Pozdrawiam Panią
adw. Jan Górski
Witam
Po śmierci taty w 1990 roku moja mama zajmowała się gospodarstwem rolnym,mieli współwłasność.Jestem dzieckiem z drugiego małżeństwa taty. Sprawy spadkowej nie było ponieważ nikt rodzeństwa nie był zainteresowany spadkiem ze względu na małą wartość.Po 24 latach kiedy umarła moja mama na wniosek przyrodniego rodzeństwa zostaje zostaje przeprowadzona sprawa spadkowa po obojgu rodzicach.Według ustawy moja mama otrzymuje 3/4 spadku a tylko jeden z braci 1/4 który od kilku lat nie żył,pozostawiając po sobie wielu spadkobierców.Tylko on mógł otrzymać część spadku bo obowiązywało prawo o specjalnych warunkach dziedziczenia . Minęło 32 lata od śmierci taty.Czy ja jako jedyna spadkobierczyni matki, mam prawo do stwierdzenia zasiedzenia?Tak jak wcześniej matka teraz ja ponoszę koszty i zajmuję się całością tego gospodarstwa.Czy stwierdzenie nabycia części spadku przez nieżyjącego brata po tylu latach może być przeszkodą?Nikt nie wnosił sprawy o dział spadku do dnia dzisiejszego.Chciałabym uregulować sytuację prawną i bardzo proszę o komentarz:)
Szanowna Pani,
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, zasiedzenie udziału we nieruchomości należącego do innego spadkobiercy jest możliwe, ale pod obostrzonymi warunkami. Czy takie są spełnione w Pani przypadku, mógłbym się wypowiedzieć dopiero po szczegółowym zapoznaniem się z jej okolicznościami, a to jest możliwe w ramach regularnej porady prawnej.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam, czy przy pisaniu pisma do sądu o otwarcie testamentu muszę wypisywać rodzeństwo jeżeli w testamencie jest wszystko przepisane tylko na mnie?
Nie, ale potem w sprawie o stwierdzenie wniosku na podstawie tego testamentu, wskazanie rodzeństwa jest obowiązkowe. Proszę zatem rozważyć, czy nie lepiej od razu wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku, wnosząc jednocześnie o dokonanie przez sąd otwarcia i ogłoszenia testamentu w tej sprawie.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam. Moja sprawa jest trochę skomplikowana. W 1982 roku mój tato zakupił dom na umowę. Została ona podbita przez urząd miejski. Notarialnie nie został dom przepisany. Ziemia jest na skarb państwa. Tato zmarł dwanaście lat temu. Mama nie chce z tym domem nic robić. Czy ja mogę złożyć wniosek o zasiedzenie? Dodam że mieszkam tam od 40 lat a od 12 lat mam na siebie rachunki ( podatek, woda).
Szanowna Pani,
dziękujemy za zapytanie. Analizy konkretnych stanów faktycznych pod kątem oceny szans na zasiedzenie dokonujemy w ramach kompleksowej porady prawnej. Jeśli Pani byłaby zainteresowana taką poradą, uprzejmie proszę o kontakt po 7 lipca: http://zasiedzenie.net/kontakt/
Pozdrawiam, adw. Jan Górski
Dzień dobry,
chciałabym się zapytać o bieg terminu zasiedzenia. Co w sytuacji, w której mamy dwie działki x i y oraz działkę z stanowiącą wyłącznie drogę do działek x i y. Działka z ma kilku współwłascicieli, w tym jej współwłaścicielami są właściciele działki x i y. Rozumiem, że w takiej sytuacji mogliby starać sie jedynie o zasiedzenie udziałów innych współwłascicieli. Ale co w sytuacji, gdy udziały w działke z włascicieli x i y zostały zbyte na rzecz osób trzecich. Czy wtedy mogą wystąpić o zasiedzenie udziałów jako posiadacze działki z? Muszą korzystać z działki z, aby dojechać do działek x i y. I czy bieg, który rozpoczął się dużo wcześniej, jak byli jeszcze współwłascicielami działki z biegnie dalej, także po sprzedaniu udziałów w działce z? Chodzi o inny rodzaj zasiedzenia. Właściciele działek x i y zasiedzieli tak naprawdę udziały jeszcze zanim sprzedali swoje. Ale na moment złożenia wniosku i wydania postanowienia nie będą już współwłaścicielami w działce z.
Dziękuję.
Szanowna Pani,
Jeżeli termin zasiedzenia udziałów innych osób w działce z upłynął w czasie, kiedy x i y byli także jej współwłaścicielami, to oni nabyli udziały tych osób przez zasiedzenie. Jeżeli termin ten nie zdążył upłynąć, to nabywcy udziałów należących do x i y w działce z będą mogli doliczyć do swojego okresu posiadania okres posiadania działki z przez x i y.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Witam
Mam takie pytanie dotyczące zasiedzenia
Dostałem w Darowiźnie działkę od dziadków, obok niej jest też druga działka która jest już ponad 30 lat zasiedzona przez moich dziadków, dbali o nią itp., czy mogę złożyć wniosek o zasiedzenie tej działki ?
Szanowny Panie,
Wniosek o zasiedzenie nieruchomości mogą złożyć osoby, w których samoistnym posiadaniu znajdowała się ta nieruchomość w ciągu 30 lat. W opisanej przez Pana sytuacji byli to dziadkowie. Pan może być ewentualnie ich pełnomocnikiem procesowym w takiej sprawie, jeżeli udzielą oni Panu takiego pełnomocnictwa.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Szanowny Panie
nikt mi nie jest w stanie udzielić odpowiedzi na mój problem, mam nadzieję że tutaj uzyskam odpowiedź.
Obecnie nabyłam w drodze umowy kupna dom wraz z działką o pow. 725m. (nazwijmy
ją nr 1) od osoby, która otrzymała ją w drodze darowizny. Sprzedająca posiadała
ją 3 lata. Osoba która była darczyńcą osobie sprzedającej mieszkała w tym domu
od 1974 r.
Obok mojej działki znajduje się działka nr 2 o pow. 77m (jest wycięta z mojej działki).
Na działce nr 2 był domek z nr porządkowym (obecnie zawalisko) w którym mieszkało małżeństwo, które ją użytkowało na zasadzie posiadacza samoistnego (taki status ma działka w Urzędzie Gminy, nie ma księgi wieczystej). Małżonkowie zmarli w 1999 r.,
nie posiadali żadnych spadkobierców.
Pierwsza właścicielka działki nr 1 (obecnie mojej) użytkowała działkę nr 2 ale nie płaciła od niej podatku od nieruchomości, nie składała również do Sądu wniosku o zasiedzenie. Gmina ani Starostwo nie potrafią mi powiedzieć co zrobić z działką nr 2.
Wraz z kupnem działki nr 1, zgłosiłam do Gminy chęć płacenia podatku
od nieruchomości z działki nr 2 na co Gmina wyraziła zgodę. Jedyny dojazd na moją działkę jest możliwy przez działkę nr 2.
W jaki sposób mogę stać się właścicielem działki nr 2 (nadmieniam że jest to 77m, szerokość 7m), czy mogę złożyć do Sądu wniosek o zasiedzenie (bądź jakieś inne nabycie) wliczając czas od śmierci posiadaczy samoistnych (czyli od 1999 r.). Gmina ponoć pomimo braku spadkobierców nie może przejąć działki nr 2 żeby później ją sprzedać na moją rzecz.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Szanowna Pani,
Do udzielenia stanowczych odpowiedzi na Pani wątpliwości konieczne jest zapoznanie się z dokumentacją sprawy i uzyskanie dodatkowych wyjaśnień, a to jest możliwe w trakcie regularnej porady prawnej, a nie w ramach niniejszego bloga.
Pozdrawiam Panią
adw. Jan Górski
Witam mam takie pytanie dotyczące zasiedlenia mieszkam w bloku 33 lata jest to mieszkanie komunalne czy mogę złożyc wniosek o zasiedlenie
Szanowna Pani Krystyno,
Niestety, nie. Korzystanie z mieszkania komunalnego nie uzasadnia nabycia jego własności przez zasiedzenie.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski
Dzień dobry mam takie pytanie mieszkam w domu rodzinnym i chciała bym żeby ta nieruchomość wraz z gruntem rolnym przeszła na własność na moją osobę gdyż mieszkam już 30 lat a związane zutrzymaniem tych oto nieruchomości uiszczam opłaty i wyremontowałam w części dom i nadal remontuje czy jest możliwość zasiedzenia gdyż mam brata i domaga się spłacenia jego osoby po nie żyjącym ojcu przez 13 lat się nie domagał a po remontach mu się nalezy czy w takiej sytulacji gdy bym złożyła wniosek o zasiedzenie to będę go musiała splacic
Szanowna Pani,
Rozumiem, że po ojcu dziedziczycie Państwo dwoje: Pani i brat, a zatem jesteście z tytułu spadkobrania współwłaścicielami należącego do niego majątku. Orzecznictwo sądowe wypracowało stanowisko, zgodnie z którym zasiedzenie udziału przez drugiego współwłaściciela nieruchomości jest możliwe w wyjątkowych wypadkach. Z podanego przez Panią opisu nie wynika, żeby taka wyjątkowa sytuacja w Pani sprawie zachodziła. Raczej zatem na zasiedzenie nie ma Pani co liczyć. Dodam jednak, że przy ewentualnym rozliczeniu z bratem nie powinno uwzględniać się wartości nakładów poczynionych przez Panią na nieruchomość. Koszty remontów poniosła przecież Pani i brat nie ma do nich prawa.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski