Menu Zamknij

Zasiedzenia na osobę zmarłą (spadkodawcę) a podatek od zasiedzenia 4.86/5 (7)


Czy jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku od zasiedzenia w wysokości 7 % w sytuacji, gdy zasiedzenie zostanie stwierdzone na osobę zmarłą (naszego spadkodawcę)?

W artykule o podatkach od zasiedzenia zostały przedstawione ogólne zasady opodatkowania w przypadku uzyskania własności przez zasiedzenie. Tym razem omówię sytuację szczególną – tj. gdy zasiedzenie zostanie stwierdzone na osobę zmarłą (najczęściej naszego spadkodawcę).

W skrócie – w takim przypadku spadkobierca nie będzie zobowiązany do płacenia podatku w wysokości 7% od zasiedzenia. Wynika to z faktu, że w stosunku do osoby zmarłej, gdy jeszcze żyła, nie powstało zobowiązanie podatkowe (ponieważ fakt zasiedzenia został stwierdzony przez sąd dopiero po śmierci i siłą rzeczy nie było możliwości doręczenia takiej osobie decyzji podatkowej). Tym samym, spadkobierca nie odziedziczył tego „długu podatkowego”.

Zasiedzenie na spadkodawcę może być zatem korzystne pod względem podatkowym. Oczywiście, może nie być dla nas korzystne pod innymi względami, jeśli nie jesteśmy jedynymi spadkobiercami, a pozostali spadkobiercy także roszczą prawo do posiadanego przez nas gruntu. Wszystko zależy od okoliczności faktycznych i strategii procesowej.

Czy to znaczy, że gdy sąd stwierdzi nabycie własności przez zasiedzenie przez naszego spadkodawcę, nie mamy żadnych obowiązków w stosunku do fiskusa? Niestety, nie jest tak różowo. W takiej sytuacji jesteśmy zobowiązani do korekty zeznania podatkowego dotyczącego podatku od spadków i darowizn. Jeśli nie jesteśmy zwolnieni na mocy odpowiednich przepisów z płacenia tego podatku, wówczas urząd skarbowy zobliguje nas do jego uiszczenia, w wysokości zależącej od tzw. „grupy podatkowej” (w zależności od pokrewieństwa). Pojawia się tutaj kwestia ewentualnego przedawnienia, ale niestety jest to na tyle skomplikowana kwestia, że będzie poruszona w odrębnym artykule.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Podobał Ci się artykuł? Doceń naszą pracę i wystaw ocenę (5 gwiazdek - bardzo dobry). Dziękujemy!

39 Komentarzy

  1. Pytanie

    Witam mam pytanie: odziedziczyłam spadek po mamie 3arową działkę za którą nigdy nie był naliczony podatek,czy jestem zobowiązana do naliczenia podatku wstecz i jego uiszczenia,czy obowiązuje mnie podatek od momentu nabycia działki?

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      zgodnie z art. 98 ordynacji podatkowej,do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Za dług spadkowy uważa się także, niestety, zaległości podatkowe obciążające spadkodawcę.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

  2. aga

    Witam.proszę o pomoc. Jest działka z domem. Wg KW właścicielem nieruchomosci sa dziadkowie mojej mamy, mojej cioci czyli siostry mamy i wuja czyli brata mamy który to właśnie zmarł i jako jedyny mieszkał w tej nieruchomości. Dziadkowie mojej mamy mieli więcej dzieci. Jak postapic w takiej sprawie? Wuja mieszkał w tym.domu od urodzenia. Moja mama i ciocia mieszkały w nim od urodzenia do około 20-30 lat. Wystąpić o zasiedzenie można na zmarłego wuja ? Ale wuja i tak nie żyje i nie ma żadnych testamentow nikogo z rodziny a żeby sprzedaż później ta nieruchomość i tak właścicielem musialabybyc siostry wuja ?

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      W opisie przez Panią sytuacji nie podała Pani czy wuj był człowiekiem rodzinnym, czy samotnym. Jeżeli samotnym, to proponowałbym aby Pani mama, która będzie jedną z jego spadkobierczyń, wniosła sprawę o stwierdzenie nabycia spadku po swoim bracie. Nie musi działać sama, może do tego pisemnie upoważnić Panią, jako córkę. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia praw do spadku, należałoby wystąpić o zasiedzenie, rozumiem że na rzecz zmarłego wuja. Po uzyskaniu zasiedzenia, osoby dziedziczące po nim mogą sprzedać zasiedziane przez niego nieruchomości.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

      • aga

        Dziękuję, tak wuja był samotny. Nie miał żony ani dzieci. Ale mama.ma siostrę czy mozna złożyć wniosek o spadek na mamę i ciocie ? Tak by obie stały się wlascicielkami ? I po sprzedaży działki podział na połowę uzyskanego przychodu ?

  3. gabrysia

    Dzień dobry.
    W naszej rodzinie mamy następujący problem.
    Babcia, która zmarła w 1998 roku zamieszkiwała nieruchomość w sąsiednim województwie przez 40 lat. Jedną działkę miała na własność, jedną działkę, na której posadowiony był dom, nabyła zawierając umowę słowną w latach 50-tych. Babcia mieszkała tam do śmierci. Miała 5 dzieci, dwójka nie dożyła otwarcia spadku. Stwierdzenie nabycia spadku po babci nastąpiło 2 sierpnia 2018 r.
    Jedna z córek babci zamieszkała i użytkuje obie działki od śmierci babci. Niedawno, całkiem przez przypadek dowiedzieliśmy się, że owa córka złożyła wniosek o nabycie działki z domem przez zasiedzenie.
    Taka sytuacja nie jest zgodna z wolą babci a ponadto, uważamy, że działkę z domem po babci powinni dziedziczyć wszyscy jej spadkobiercy.
    Co możemy zrobić w tej sytuacji? Wiemy, że było ogłoszenie w jednej z gazet, ale nie wiemy kiedy ono było ani w jakiej gazecie. Czy możemy w jakiś sposób dołączyć się do postępowania, żeby móc wywalczyć przed sądem zasiedzenie na rzecz zmarłej babci?

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      Powinniście Państwo napisać do sądu właściwego dla ostatniego zamieszkania babci i położenia nieruchomości pismo informujące o ty, że zgłaszacie się do udziału w sprawie, opisując wskazaną w korespondencji do mnie sytuację, i podając więcej szczegółów, tak aby było możliwe ustanie o jaka konkretnie sprawę chodzi (koniecznie nazwiska osób, zwłaszcza tej córki, która wniosła sprawę o zasiedzenie.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

  4. Janusz Poreda

    Szanowny Panie Mecenasie poproszę o pokierowanie do dalszego postępowania w dość nietypowej sytuacji a mianowicie:po przeprowadzeniu sprawy o zasiedzenie (czas ok.3 lata) uzyskanie księgi wieczystej (ja z bratem po 1/6 części a mama 4/6 części) zgłosiliśmy sprawę do urzędu skarbowego odpowiednim drukiem.Na początku marca każdy z nas otrzymał naliczony podatek 7% .Niestety mama już po otrzymaniu wiadomości zmarła (95 lat). Co by Pan doradził? Dziękuję.Krystyna.

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      Przepisy od art. 97 do art. 100 Ordynacji podatkowej ustanawiają zasadę, zgodnie z którą zobowiązanie podatkowe przechodzi na spadkobierców zmarłego podatnika, jeżeli jego zobowiązanie podatkowe zostało ustalone ostateczną decyzją. W Państwa przypadku istotna kwestią jest więc, czy decyzja ustalająca podatek Mamie uprawomocniła się przed jej śmiercią, czy też nie.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

  5. Anna

    Witam mam problem jesteśmy z mężem współ właścicielami domu oraz działki druga połowa należała do moich dziadków ale babcia i dziadek już nie żyją my obecnie też tam nie zamieszkujemy a części po babci i dziadku mieszka ich syn z rodziną tylko w tym jest problem ze oni nie chcą płacić podatku tylko upomnienia do nas przychodzą a my wogole z niczego tam nie korzystamy czy jest możliwość żeby odrzucić albo oddać nasza cześć dodam że jest w toku postępowanie spadkowe po babci

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      Niestety, podatek od nieruchomości obciąża jej właściciela niezależnie od tego czy z tej nieruchomości korzysta. Dlatego z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po babci proszę
      Szanowna Pani,
      Po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po babci możecie Państwo
      złożyć do właściwego urzędu gminy wniosek o uwzględnienie w wymiarze podatku także jej spadkobierców. Możecie też Państwo dochodzić od pozostałych spadkobierców zwrotu odpowiedniej części zapłaconego podatku. Jeśliby została wniesiona sprawa o zniesienie współwłasności i o dział spadku po babci, to możecie w niej złożyć oświadczenie, że nie chcecie tej nieruchomości w naturze. W sprawie o dział możliwe też jest rozliczenie z tytułu posiadania nieruchomości przez jednych ze współwłaścicieli i niepłacenie przez nich podatków.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

  6. Lidia S

    Witam, bardzo proszę o radę jak (wejść w posiadanie, nabyć, kupić) działkę, która z jednej strony przylega do mojej (nowo nabytej) działki, a z drugiej do granicy innej gminy. Działka jest mała w kształcie trójkąta. Byłam w Urzędzie Miasta, ale okazało się ze ta działka nie ma numeru, nigdzie nie figuruje, jest niczyja, nikt nie płaci za nią podatku. Na mapach google działka jest widoczna, numer jej to 69, a poza nią jest widoczna granica miasta, więc ta działka jest. Bardzo potrzebuję tej działki, choć jest malutka 120m kw.

  7. Justyna

    Dzień dobry
    Zwracam się do Pana z pytaniem. Otóż złożyłam w sądzie sprawę o zasiedzenie łączone. Mój tato zmarł w 2011r. Umierając miał 26lat zasiedzenia tej nieruchomości. Od dnia śmierci ja kontynuuje zasiedzenie. Co w takim przypadku z podatkiem? Czy mogę odliczyć od wartości nieruchomości odliczyć również nakłady poniesione przez tatę? Na jakiej podstawie wyliczyć wartość nieruchomości zgłaszając się do Urzędu Skarbowego? Czy wystarczy oszacować wartość metra kwadratowego w danej okolicy przez np. Ogłoszenia sprzedaży? I co jeśli np. Położyłam na nieruchomości kostkę brukową na którą mam fakturę jednak nie mam żadnego pokwitowania za nakład pracy podniesiony przy jej montażu? Serdecznie pozdrawiam

    • Jan Górski

      Szanowna Pani,
      Jeżeli jest Pani spadkobierczynią po ojcu, to odziedziczyła też Pani nakłady poczynione przez niego na dom, a tym samym powinny one zostać odliczone od podstawy opodatkowania, tak jak nakłady poczynione przez Panią. Odnośnie do kosztów robocizny przy układaniu kostki, należy przyjąć przeciętny koszt szacunkowy, jeżeli w ogóle kostka ta będzie uwzględniana przy ustalaniu wartości nieruchomości do opodatkowania.
      Pozdrawiam
      adw. Jan Górski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?