W przypadku sporów o przygraniczny pas działki, możliwą drogą jest zarówno sprawa o zasiedzenie, jak i rozgraniczenie
Pisałem o tym, że w przypadku sporów sąsiedzkich dotyczących własności przygranicznego pasa gruntu, przepisy prawa przewidują dwa tryby postępowania – zasiedzenie i rozgraniczenie. Pojawia się pytanie, który z tych trybów należy wybrać.
Wątpliwości w tym względzie rozstrzygał ostatnio Sąd Najwyższy w dwóch postanowieniach: z dnia 5 lutego 2016r., IV CSK 230/15 oraz z dnia 22 czerwca 2017 r. III CZP 25/17. W orzeczeniach tych uznał, że uprawniony uczestnik może dochodzić swoich praw zarówno w postępowaniu o rozgraniczenie, jak i o zasiedzenie przygranicznego pasa gruntu. Sąd Najwyższy podkreślił, że o zakwalifikowaniu danej sprawy decyduje wniosek, a więc sformułowane żądanie rozstrzygnięcia sprawy cywilnej przez wnioskodawcę oraz wskazane na jego uzasadnienie fakty.
Jeżeli więc wnioskodawca – kierując sprawę do sądu – nie identyfikuje swojej ochrony prawnej z przebiegiem granicy między jego nieruchomością a nieruchomością sąsiednią w oparciu o istniejące dokumenty, lecz wywodzi swoje prawo z faktu długoletniego posiadania i w sposób wyraźny wskazuje, że realizuje swoje roszczenie na podstawie przepisów regulujących zasiedzenie, przytaczając okoliczności adekwatne do przesłanek wymaganych dla zasiedzenia (samoistne posiadanie i odpowiedni okres – art. 172 k.c.), jest to sprawa o zasiedzenie, a nie o rozgraniczenie, mimo że żądane stwierdzenie zasiedzenia dotyczy przygranicznego pasa gruntu.
Podziel się:
O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
W imieniu mojego taty polecam współpracę z mecenasem dr Michałem Górskim. Obsługa prawna bardzo profesjonalna. Jasne przedstawienie różnych wariantów rozwiązania sprawy. Bardzo dobre przygotowanie do rozmowy. Rzetelne podchodzenie do sprawy. Kultura osobista na wysokim poziomie. Bardzo polecam!
Bardzo rzeczowy i dobrze przygotowany do spotkania prawnik. Realnie ocenia szanse wygrania sprawy. Rzetelny i cierpliwy. Polecam serdecznie szczególnie w sprawach zasiedzenia, ponieważ ma ogromna wiedzę i doświadczenie, statystyki mówią same za siebie.
Bardzo polecam współpracę z mecenasem Michałem Górskim. Profesjonalnie poprowadzona sprawa o zasiedzenie nieruchomości, wszystko sprawnie i terminowo. Bardzo dobry kontakt na każdym etapie sprawy, jasne i konkretne wytyczne w sprawie kierunku działania oraz niezbędnych dokumentów. Dodatkowo pan Michał jest bardzo sympatycznym człowiekiem. Polecam serdecznie!
Bardzo polecam korzystanie z usług tej kancelarii. Mecenas Michał Górski est wyjątkowo kompetentny, widać że bardzo sprawny w ocenie sprawy, ktora w moim przypadku jest bardzo skomplikowana. Fachowa porada na poziomie, przy tym miły i serdeczny kontakt i bardzo ludzkie traktowanie. Korzystajcie.
Bardzo serdecznie polecam Kancelarie Mecenasa Jana Górskiego. Nasza sprawa była bardzo trudna. W trakcie tych kilku lat trwania procesu zawsze dyspozycyjny , przygotowany do każdego spotkania i do każdej rozprawy . W chwilach krytycznych kiedy sprawa się mniej lub bardziej komplikowała Pan Mecenas zawsze emanował opanowaniem i wiarą w sukces. Pełen profesjonalizm. Brawo.Jeszcze raz DZIĘKUJEMY.
W marcu 2021 r. nawiązaliśmy z Kancelarią współpracę w sprawie dotyczącej zasiedzenia udziałów w nieruchomości. Od samego początku zarówno mec. Michał Górski, jak i mec. Jan Górski wykazali się dużym zaangażowaniem w szczegółowe ustalenie stanu faktycznego sprawy, rozważenie potencjalnych czynników niepowodzenia postępowania sądowego oraz skrupulatne przygotowanie wniosku o zasiedzenie.Dzięki rozległej wiedzy merytorycznej i przede wszystkim doświadczeniu mec. Michała oraz Jana Górskich sąd wydał postanowienie stwierdzające zasiedzenie udziałów już na pierwszej rozprawie. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za rzetelność, profesjonalizm, wsparcie i życzliwe, ludzkie podejście do naszej sprawy. Życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz zawodowych i z pewnością będziemy polecać!
[…] ← Zasiedzenie a rozgraniczenie – który tryb postępowania wybrać? No ratings … Zasiedzenie służebności drogi koniecznej – ważne orzeczenie Sądu Najwyższego → […]
[…] ← Zasiedzenie a rozgraniczenie – który tryb postępowania wybrać? No ratings … Zasiedzenie służebności drogi koniecznej – ważne orzeczenie Sądu Najwyższego → […]