Zasiedzenie lasu państwowego

Czy można zasiedzieć las państwowy? Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 28 czerwca 2017 r. IV CSK 509/16 w konkretnej sprawie radykalnie ograniczył taką możliwość. Wydaje się, że taka interpretacja prawa dokonana przez Sąd Najwyższy idzie za daleko.

zasiedzenie lasu panstwowego

fot. pixabay|valiunic


Jako podstawę prawną takiego stanowiska Sąd wskazał ustawę z dnia 6 lipca 2001 r. o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. Zgodnie z jej art. 1 pkt 3, do strategicznych zasobów naturalnych kraju zalicza się m. in. lasy państwowe. Według zaś art. 2 tej ustawy, zasoby naturalne stanowiące własność Skarbu Państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym, z zastrzeżeniem przepisów zawartych w ustawach szczególnych. Sąd Najwyższy stwierdził, że taka ustawą szczególną w rozumieniu art. 2 ustawy zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju jest ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach.

W art. 38 ustawy o lasach wymieniono pięć przypadków dopuszczalnej sprzedaży w drodze przetargu publicznego nieruchomości leśnych Skarbu Państwa znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Analizując je, należy dojść do wniosku, że do zasiedzenia może mieć zastosowanie tylko punkt pierwszy tego przepisu, zgodnie z którym, sprzedaż lasu państwowego może nastąpić w razie zbywania udziałów, gdy jednym ze współwłaścicieli jest Skarb Państwa.

W ten sposób  Sąd Najwyższy, zaliczając zasiedzenie do przypadków „przekształceń własnościowych”, ograniczył dopuszczalność zasiedzenia lasu państwowego tylko do możliwości zasiadywania należącego do Skarbu Państwa udziału we współwłasności działki leśnej.

Wydaje się, że ta interpretacja prawa przez Sąd Najwyższy dokonana w tym orzeczeniu idzie za daleko.

Zasiedzenie należy do tzw. pierwotnych form nabycia własności nieruchomości.  

Następuje z mocy prawa, po upływie przewidzianego w ustawie okresu samoistnego posiadania  (20 lat w dobrej wierze i 30 lat posiadania w złej wierze). Postanowienie sądu orzekające o nabyciu własności przez zasiedzenie ma jedynie charakter potwierdzający zmianę osoby właściciela, która nastąpiła z mocy ustawy. Wszelkie więc wyjątki od dopuszczalności zasiedzenia powinny być sformułowane w ustawie w sposób wyraźny i jednoznaczny, czego w ustawie o lasach brak. Wyprowadzanie tak radykalnego ograniczenia możliwości zasiedzenia lasu państwowego w drodze wykładni, jak tego dokonał Sąd Najwyższy w omawianym orzeczeniu, nasuwa więc uzasadnione wątpliwości. Trzeba zatem z uwagę śledzić w jakim kierunku pójdą dalsze ewentualne wypowiedzi Sądu Najwyższego dotyczące możliwości zasiedzenia lasu państwowego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn

Podobał Ci się artykuł? Doceń naszą pracę i wystaw ocenę (5 gwiazdek - bardzo dobry). Dziękujemy!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zasiedzenie nieruchomości rolnej i lasu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Ilość wątków
2 Odpowiedzi
0 Ilość śledzących
 
Najlepsze wątki
3 Comment authors
Jan GórskiBodekMaria Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bodek
Gość
Bodek

Szanowny Panie Mecenasie.
Mój dziadek kupił w 1978 działkę od Państwowego Funduszu Ziemi w skład której wchodziło pole orne i część zalesiona. Po 40 latach Lasy Państwowe upomniały się o część zalesioną twierdząc że 1977 r ta działka została podzielona na dwie działki osobno las i pole orne natomiast dziadek kupił całość z numerem przed podziałem. Walczyłem w sadzie o ustalenie własności tej działki. W pierwszej Instancji Sądu wygrałem sprawę. Jednak Lasy Państwowe odwołały się do Sądu apelacyjnego, który uchylił wyrok poprzedniej instancji i uznał że mój dziadek nie był właścicielem tej działki. Częścią zalesiona opiekowaliśmy się 40 lat moja rodzina sadząc drzewa i pielęgnując. Czy w tym przypadku jest jakaś szansa zasiedzenia tej działki?

Jan Górski
Admin
Jan Górski

Szanowny Panie,
Sądzę, że tak, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzina była przekonana, że jest właścicielem także działki zalesionej.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski

Maria
Gość
Maria

Szanowny Panie Mecenasie – mam pytanie- jestem od niedawna jednoosobowym prezesem Zarządu Gminnej spółdzielni ‚SCh” – w tym miesiącu złożyłam wniosek do Sądu o wydanie postanowienia o zasiedzeniu działki , którą GS zarządza już od 50 lat od Skarbu Państwa – obecnie chcę otworzyć likwidację Spółdzielni, ale wniosek ten jest w Sądzie – czy mogę bez przeszkód otworzyć likwidację ?- dziękuję za informacje i pozdrawiam

Jan Górski
Admin
Jan Górski

Szanowna Pani,
Prowadzenie innych spraw sądowych jest możliwe przez spółdzielnię w likwidacji. W sprawie o zasiedzenie będzie więc występować spółdzielnia tylko z określeniem „w likwidacji”, jeżeli Pani uzyska wpis o takim jej statusie prawnym.
Pozdrawiam
adw. Jan Górski