Jak napisać wniosek o zasiedzenie nieruchomości? 10 najczęściej popełnianych błędów przy samodzielnym prowadzeniu sprawy
Pierwszą część artykułu znajdziesz tutaj: https://www.specprawnik.pl/poradnik-prawny/zasiedzenie-nieruchomosci-10-najczestszych-bedow-c

6. Uczestnicy sprawy o zasiedzenie – niewskazanie wszystkich osób
Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, w postępowaniu o zasiedzenie powinien wziąć udział każdy zainteresowany, a więc każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania. Nie łudźmy się, że ułatwimy sobie sprawę, nie umieszczając we wniosku danych innych zainteresowanych osób (formalnych właścicieli, ich spadkobierców itd.). Sąd ma obowiązek dopilnować, aby te osoby wzięły udział w postępowaniu i jeśli my ich nie wskażemy, to sąd i tak będzie czynił kroki w celu ustalenia tzw. kręgu osób zainteresowanych, co tylko wydłuży czas postępowania. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, gdy nie znamy danych zainteresowanych osób, ale to temat na odrębny artykuł.
7. Wniosek o zasiedzenie – brak odpisów z załącznikami dla wszystkich uczestników postępowania
Dość częsty błąd, wydłużający postępowanie sądowe. Pamiętajmy, że w sądzie składamy sam wniosek, a także liczbę odpisów wniosku (w praktyce kserokopii), równą liczbie uczestników postępowania. Liczba ta może się zmienić w trakcie postępowania (np. może zgłosić się nieznana wcześniej osoba zainteresowana), w takiej sytuacji sąd będzie wymagać od nas złożenia kolejnego odpisu wniosku wraz z załącznikami. Dlatego zawsze warto zachować sobie kopię wniosku i wszystkich załączników tak, żeby potem łatwo sporządzić kolejne odpisy, gdy sąd wezwie dodatkowych uczestników postępowania.
8. Opłata sądowa za zasiedzenie lub złożenia wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych
Wniosek o zasiedzenie prawa własności nieruchomości podlega dość wysokiej opłacie (2000 zł) (opłata za wniosek o zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego jest znacznie niższa i wynosi 40 zł). Opłatę tą najlepiej wnieść od razu przy złożeniu wniosku albo przed, dodają do wniosku potwierdzenie jej uiszczenia. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie ponieść tej opłaty (albo dalszych kosztów, np. opinii biegłego geodety) bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, możemy wnioskować do sądu o zwolnienie z całości lub części kosztów sądowych (do wniosku należy dołączyć formularz – więcej o tym w artykule „Zwolnienie z kosztów sądowych w postępowaniu o odszkodowanie od Skarbu Państwa (gminy, powiatu)”). W przypadku, gdy przy składaniu wniosku o zasiedzenie nie uiścimy opłaty albo nie dołączymy wniosku o zwolnienie z kosztów sądowych, sąd wezwie nas do dokonania tych czynności w przeciągu 7 dni. W przypadku, gdy tego nie uczynimy, sąd zwróci wniosek.
***
Na koniec dwie rzeczy dla osób, którym udało się zasiedzieć nieruchomość (czyli tych, którzy mają w ręku prawomocne postanowienie o zasiedzeniu). Po pierwsze, gratulacje! Po drugie, pamiętajmy o dwóch podstawowych rzeczach:
9. Podatek od zasiedzenia – brak uregulowania
W przypadku prawomocnego zasądzenia na naszą rzecz zasiedzenia, należy pamiętać o uregulowaniu podatku (więcej o tym tutaj: Podatek od zasiedzenia nieruchomości, czyli fiskus cieszy się twoim szczęściem). Pamiętajmy, że mamy na to miesiąc od uprawomocnienia się postanowienia. Warto wiedzieć, że sądy same wysyłają do urzędu skarbowego odpis postanowienia o zasiedzeniu.
10. Zasiedzenie a wpis do księgi wieczystej
Prawomocne postanowienie o zasiedzeniu stanowi tzw. tytuł własności nieruchomości. Niestety, sąd sam z siebie nie wpisze nas do księgi wieczystej jako nowego właściciela, jeśli księga wieczysta jest prowadzona. Tym bardziej nie założy za nas księgi wieczystej, jeśli do tej pory dla nieruchomości księga taka nie była prowadzona. To w naszym interesie jest założenie księgi wieczystej i/lub dokonanie wpisu nas jako nowego właściciela, co odbywa się w odrębnym postępowaniu wieczystoksięgowym. Naprawdę nie warto odkładać tego na później.
***
Mam nadzieję, że powyższe wskazówki będą pomocne. Pamiętajmy jednak, że sprawy o zasiedzenie nieraz są bardzo skomplikowane (zarówno dla wnioskodawców jak i osób, które sprzeciwiają się wnioskowi). Warto pamiętać, że dobrze przygotowany wniosek o stwierdzenie zasiedzenia ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia sprawy. Źle przygotowany wniosek może spowodować, że:
– przegrasz sprawę, bo nie wskażesz właściwych dowodów lub zgłosisz je za późno,
– przegrasz sprawę, bo źle określisz to co chcesz zasiedzieć,
– przegrasz sprawę, bo wybierzesz złą strategię procesową.
Przegranie sprawy oznacza zaś poważne ryzyko bezpowrotnej utraty rzeczy (także nieruchomości), którą zapewne zabierze osoba, figurująca w papierach jako formalny właściciel. Ponadto, trzeba się liczyć również z tym, iż Sąd może obciążyć przegranego kosztami, które poniosły inne osoby uczestniczące w sprawie, w tym kosztami adwokackimi.
Oczywiście, w razie przegranej, przepadną również niemałe pieniądze wyłożone przed i w trakcie trwania sprawy o zasiedzenie (więcej o tym w artykule „Ile kosztuje sprawa o zasiedzenie?„).
Podziel się:O autorze
Witaj,
nazywam się Jan Górski.
Jestem adwokatem specjalizującym się w prawie cywilnym, między innymi w sprawach o zasiedzenie.
Współautorem bloga jest adwokat Michał Górski, doktor nauk prawnych.
Zapraszamy do kontaktu, jak również na naszego drugiego bloga o odszkodowaniu od Państwa (gminy, powiatu) .
