Kategoria: Zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego
Zgodnie z art. 232 kodeksu cywilnego:
grunty stanowiące własność Skarbu Państwa położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym, i osobom prawnym.
Co isotne, Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie uznał, że można zasiedzieć prawo użytkowania wieczystego, gdy przez okres wymagany posiada się nieruchomość oddaną wcześniej w użytkowanie wieczyste w sposób samoistny.
Dotyczy to w szczególności, gdy okres zasiedzenia skończył się przed 1 stycznia 2019 roku, tj. wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
Opłata za wniosek o zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego wynosi 100 zł.
Przy zasiedzeniu prawa własności nieruchomości rozstrzygający dla przypisania dobrej lub złej wiary posiadacza samoistnego jest początek posiadania – moment wejścia w posiadanie. Jak to wygląda w przypadku……
Sprawy o zasiedzenie najczęściej dotyczą prawa własności nieruchomości. Czy prawo zezwala na zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego? Ile kosztuje wniosek o zasiedzenie prawa użytkowania wieczystego? Co to jest użytkowanie……
Jakiś czas temu pisałem o korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie zasiedzenia (zob.: Korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie moich Klientów dotyczące użytkowania wieczystego). SN uznał, że istnieje możliwość zasiedzenia……
[Aktualizacja: Sąd Najwyższy potwierdził wykładnię przyjętą w omawianym poniżej w uchwale 7 sędziów z dnia 9 grudnia 2016 r., stwierdzając, że samoistny posiadacz nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nabyć……